Ogrzewanie ekogroszkiem – wady i zalety
Odpowiedź na pytanie, czy piec na ekogroszek to dobry wybór nie jest wcale taka prosta, ponieważ jak każde rozwiązanie, tak i to ma swoje wady oraz zalety – zastanawiasz się jakie? Podpowiadamy!
Ekogroszek, czyli ekonomiczny i ekologiczny materiał opałowy
Ekogroszek to paliwo stałe produkowane z węgla kamiennego. Jako opał charakteryzuje się on zdecydowanie lepszą jakością, a także wydajnością w porównaniu do węgla nieoczyszczonego. Rozmiary ziaren ekogroszku mieścić się powinny w zakresie od 5 do maksymalnie 25 mm, co pozwala na jego stosowanie w piecach automatycznych.
Ekogroszek nazywany bywa przez niektórych paliwem XXI wieku, co związane jest przede wszystkim z tym, że jego spalanie powoduje znacznie mniejszą emisję gazów cieplarnianych oraz zapewnia dużą sprawność kotłów. Już od kilku lat zaobserwować można wyraźny wzrost zainteresowania tym właśnie materiałem opałowym, co związane jest z coraz większą świadomością społeczeństwa, choć to oczywiście niejedyny czynnik mający wpływ na popularność kotłów na ekogroszek. Co więc jeszcze wyróżnia ekogroszek na tle innych paliw?
Zalety ogrzewania ekogroszkiem
Oprócz mniejszej ilości wydzielanych podczas spalania substancji szkodliwych, ogrzewanie na ekogroszek ma jeszcze kilka innych zalet, wśród których jako najważniejszą wymienia się piece automatyczne, dzięki którym nie musimy się martwić o stałą temperaturę w naszym domu. Odpowiednie sterowniki pozwalają na dopasowanie temperatury do aktualnych potrzeb grzewczych, co sprawia, że piece na ekogroszek są oszczędne, zużywają bowiem minimalną ilość paliwa potrzebną do uzyskania określonej temperatury.
Do zalet ogrzewanie ekogroszkiem zalicza się również samą obsługę kotłów, które dzięki zautomatyzowaniu nie wymagają od użytkowników dużego zaangażowania. W zależności od sezonu oraz kotła, co kilka dni należy jedynie zasypać podajnik oraz usunąć popiół.
Kolejna kwestia to sam opał – ekogroszek jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają gdzie przechowywać większych ilości opału. Dzięki temu, że jest on sprzedawany w workach, bez problemu można go kupować w mniejszych ilościach i uzupełniać w miarę potrzeb (znika konieczność składowania).
Wady ogrzewania ekogroszkiem
Za główną wadę ogrzewania ekogroszkiem uznaje się konieczność kupienia stosunkowo drogiego pieca, w zależności od wybranego modelu może on kosztować nawet 15 000 zł, w perspektywie czasu okazuje się jednak, że inwestycja szybko się spłaca, a wszystko to dzięki ekonomicznemu spalaniu.
Nie można również zapominać o tym, że choć kotły na ekogroszek są zautomatyzowane i łatwe w obsłudze to posiadają jednak wiele mechanizmów, które potencjalnie mogą ulegać awarią, dlatego tak ważne jest, aby wybierać kotły sprawdzonych producentów, oferujących długi okres gwarancyjny.
Dobrej jakości ekogroszek kluczem do sukcesu
Decydując się na ogrzewanie ekogroszkiem, musimy sobie zdawać sprawę z tego, że kotły przeznaczone do jego spalania kolokwialnie mówiąc, nie lubią opału niskiej jakości. Chcąc uniknąć awarii, nie szukajmy wiec najtańszego ekogroszku, ponieważ oszczędności mogą się okazać jedynie pozorne. Przy wyborze konkretnego dostawcy opału zwracajmy uwagę na to, czy oferuje on ekogroszek dobrej jakości, co poznamy m. in. po niskiej zawartości siarki i popiołu.