Grzejniki na podczerwień – technologia warta zainteresowania?
Tradycyjne metody ogrzewania powoli odchodzą w niepamięć. Ogrzewanie węglem, a coraz częściej także gazem postrzegane jest jako nieekologiczne i szkodliwe dla zdrowia. Nic dziwnego, że coraz częściej poszukujemy nowych sposobów na zapewnienie sobie przyjemnego ciepła w zimowe dni – takiego, które byłoby łatwe w obsłudze, ekonomiczne i wydajne. Jedną z coraz popularniejszych opcji stają się grzejniki na podczerwień. Jakie mają zalety? Kiedy warto je zastosować? Na co powinieneś zwracać uwagę, jeśli dojdziesz do przekonania, że to coś dla Ciebie?
Grzejniki na podczerwień – jak działają?
Głównym nośnikiem energii, przekazywanej do otoczenia w przypadku grzejników na podczerwień jest światło o długości niewidocznej dla naszego oka, tzw. podczerwień. Są to długie fale, których cechą jest brak odbijania się od napotykanych przedmiotów – zamiast tego wnikają w niego, podnosząc jego temperaturę. Promieniowanie takie wchodzi w skład światła emitowanego przez słońce i stanowi około 40% całego promieniowania, co odpowiada za odczuwanie przyjemnego ciepła, kiedy eksponujemy się na światło słoneczne. Każde ciało emituje określoną ilość promieniowania podczerwonego, które odbierane jest przez innych jako ciepło.
Gdzie są wykorzystywane grzejniki na podczerwień?
Coraz częściej właśnie ten rodzaj promieniowania jest wykorzystywany do ogrzewania domów i mieszkań, choć do niedawna doceniano go w zakładach produkcyjnych czy ogródkach restauracyjnych. Różnych rozmiarów promienniki można zainstalować przy ścianach lub na suficie, a jedyne co należy mu zapewnić to dostęp do energii elektrycznej. Dzięki przesyłaniu fal elektromagnetycznych można ogrzewać znajdujące się wewnątrz pomieszczenia przedmioty i osoby, pomijając ogrzewanie powietrza. W przypadku podczerwieni to właśnie wszelkie powierzchnie stają się nośnikami energii, stopniowo oddając ciepło do wnętrza pomieszczenia.
Jakie zalety ma ogrzewanie grzejnikami na podczerwień?
Ogromną zaletą rozwiązania opartego na podczerwieni jest uniknięcie zjawiska konwekcji, które ma miejsce w przypadku wykorzystania „tradycyjnych” grzejników. Z tym przypadku ogrzewane jest powietrze znajdujące się w okolicy wymienników ciepła, co skutkuje jego cyrkulacją i rozprzestrzenieniem ciepła nawet do bardziej oddalonych części pomieszczenia. Oczywiście jest to działanie przydatne i zamierzone, ma jednak również swoje ciemniejsze strony – cyrkulujące powietrze powoduje unoszenie się kurzu i alergenów, co nie tylko powoduje konieczność częstego sprzątania, ale również jest wyjątkowo uciążliwe dla osób zmagających się z alergiami. Równocześnie, zanim temperatura w pomieszczeniu podniesie się w odczuwalny sposób, musi minąć sporo czasu, co dla większości osób będzie pewną niedogodnością. Ogrzewanie najpierw powietrza, które następnie ogrzewa ściany i przedmioty, wiąże się ze stratami energii, które można zredukować poprzez bezpośrednie ogrzewanie ich przez podczerwień.
Natychmiast odczuwalne ciepło
Stosując grzejniki na podczerwień, ogrzewa się pomieszczenie w zupełnie inny sposób. Wytworzone ciepło jest odczuwalne niemal natychmiast na powierzchni skóry, dzięki czemu nawet w nieogrzanym jeszcze pomieszczeniu można się ogrzać. Powietrze nie cyrkuluje intensywnie, wzbudzając kurz i roztocza, przez co oddech się lepiej, a powierzchnie rzadziej się okrywają kurzem. Samo ciepło zaś przekazywane jest znacznie efektywniej – z pominięciem nośnika w postaci powietrza. Dzięki temu nie jest ono nadmiernie wysuszane, co często bywa źródłem problemów ze śluzówkami i oczami podczas sezonu grzewczego.
Łatwy montaż i obsługa
Inną zaletą jest łatwy montaż i serwisowanie oraz konieczność zapewnienia jedynie połączenia z siecią energetyczną. Obsługę grzejnika można wykonywać zdalnie, gdyż wiele modeli wyposażonych jest w pilot. Sam wygląd jest zaś niezwykle atrakcyjny – najczęściej jest to płaski panel w różnych kolorach, ale może przybierać on również inne formy, zazwyczaj jednak są to konstrukcje o bardzo kompaktowych rozmiarach.
Czy to technologia warta zainteresowania?
Jak najbardziej tak! Grzejniki na podczerwień są proste w obsłudze i serwisowaniu, można postawić je w każdym miejscu i nie wymagają skomplikowanej instalacji. Są ładne i doskonale wkomponowują się do reszty pomieszczenia, występują w różnych formach i rozmiarach. Zapewniają przy tym wygodne i błyskawiczne ciepło – podobnie jak promienie słońca oświetlające Twoją skórę. Jest to również technologia proekologiczna – dzięki wysokiej wydajności pozwalają na zredukowanie zużycia energii niezbędnej do ogrzania domu czy mieszkania. Nic dziwnego, że w domach coraz większej liczby Polaków można spotkać te bezobsługowe i wydajne źródła ciepła.